Aranżacja sypialni w bloku

Zawartość wpisu / Spis treści

Sypialnia to pomieszczenie, w którym spędzamy średnio 20 lat życia. To zaskakująco dużo, prawda? Wielu z nas podchodzi do tematu aranżacji sypialni na zasadzie „jakoś to będzie” – wystarczy łóżko i szafa. Dużo więcej wysiłku wkładamy w projekt łazienki i kuchni. Jeśli jednak uwzględnimy procentowy udział snu względem innych czynności życiowych, wniosek nasuwa się sam – sypialnia to najważniejsze pomieszczenie w domu. Aranżując sypialnię w mieszkaniu, napotykamy wiele ograniczeń. Za mały metraż, okno w nie w tym miejscu… W tym artykule radzimy, jak podejść do tematu aranżacji sypialni w bloku.

Aranżacja sypialni w bloku – o czym należy pamiętać?

Każde pomieszczenie warto podzielić na funkcjonalne strefy. Mówiąc „sypialnia” myślimy „sen”. Zgadza się, to podstawowa funkcja tego pomieszczenia. Jednak podejmując się aranżacji sypialni w bloku, musimy sprostać także innym wymaganiom. Kluczowe jest możliwie najwydajniejsze zagospodarowanie przestrzeni. Wszelkie wielofunkcyjne meble będą mile widziane – umożliwią nam zaoszczędzenie przestrzeni, której w mieszkaniach zwykle brakuje.

Źródło grafiki: melaniejadedesign.com/bedroom/

Jakie meble wybrać do aranżacji sypialni w bloku?

  • Łóżko – decydując się na łóżko, wybierzmy to z pojemnikiem na pościel. Tak zwany „pojemnik na pościel” nie musi być używany wyłącznie w tym celu. W łóżkowym schowku możemy przechowywać ubrania sezonowe lub wszystko to, na co brakuje nam na co dzień miejsca. Dodatkowo, warto zadbać o odpowiednią szerokość łóżka i jakość materaca. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, w przypadku łóżka dwuosobowego wybierzmy to o minimalnej szerokości 160 cm. Dobrze byłoby, żeby materac posiadał systemy sprężyn kieszeniowych i wysokojakościową piankę termoaktywną.
  • Miejsce do przechowywania – wybierając szafę, warto zastanowić się nad naszymi priorytetami. Jeśli posiadamy bardzo dużo rzeczy i każde miejsce do przechowywania jest na wagę złota, postawmy na zabudowę do sufitu. Decydując się na tak obszerną szafę, musimy uważać na efekt przytłoczenia. Sypialnie w bloku najczęściej nie grzeszą swoim rozmiarem. Wybierzmy zabudowę w jasnym kolorze lub zdecydujemy się na lustrzane fronty. Możecie nam wierzyć – lustra potrafią zdziałać cuda!
  • Toaletka/biurko – bardzo często łóżko i szafa to wszystko, na co możemy sobie pozwolić w przypadku małej sypialni w bloku. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na dodatkowy mebel, wybierzmy „lekką” konsolę. Konsola może pełnić funkcję toaletki i biurka – w zależności od potrzeby. Jeśli bardzo zależy nam na praktycznym kawałku blatu, ale nie możemy sobie pozwolić na osobny mebel, świetnym rozwiązaniem może okazać się „ukryty blat”. Ukryty blat to nic innego jak tradycyjny „sekretarzyk” – jest, kiedy go potrzebujemy. Jeśli jednak nie jest nam w danej chwili potrzebny – chowamy go za drzwiami szafy.
  • Stolik nocny – to ważny element w aranżacji sypialni. Często tę funkcję pełnią parapety. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na szafkę nocną chociaż z jednej strony łóżka – warto to zrobić. Okulary, telefon, książka, szklanka wody… Gdzieś musimy te rzeczy odkładać ;).

Dodatki do sypialni – praktyczne szczegóły

Oprócz trwałych elementów sypialni, powinniśmy postawić na dodatki, które nie tylko uatrakcyjniają wnętrze wizualnie, ale też wpływają na znaczącą poprawę jego funkcjonalności. Newralgicznym punktem może okazać się okno. Odpowiednia regulacja naturalnego światła słonecznego może wpłynąć na jakość snu. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się odpowiednio dobrane zasłony z materiału zaciemniającego. Jeśli jednak na zasłony nie mamy miejsca, wybierzmy rolety rzymskie. Rolety rzymskie świetnie sprawdzą się w małych wnętrzach – nie zajmują przestrzeni, a jednocześnie są bardzo funkcjonalne i wyjątkowo atrakcyjne wizualnie. Jeśli nie wiecie jak podejść do tematu aranżacji sypialni w domu, poradźcie się wykwalifikowanych specjalistów, którzy z pewnością Wam pomogą :).