Projektowanie szafy wnękowej, czyli efektownie i ekonomicznie.

Zawartość wpisu / Spis treści

Czym szafa wnękowa różni się od garderoby? Garderoba jest osobnym pomieszczeniem, którego zadaniem jest przechowywanie odzieży, obuwia, akcesoriów, a także wszystkich innych rzeczy, które chcemy gdzieś schować. W wielu przypadkach, lepszym rozwiązaniem może okazać się szafa wnękowa. Dużo łatwiej znajdziemy fragment pomieszczenia – wnękę – którą będziemy mogli zabudować, niż osobne pomieszczenie. Co zrobić i na co zwrócić uwagę, żeby projektowanie szafy wnękowej okazało się skuteczne?

Przegląd rzeczy, czyli pierwszy etap projektu szafy wnękowej

Aby forma szafy odpowiadała naszym potrzebom, powinnyśmy dopasować ją do realnego stanu rzeczy. Warto zastanowić się, co dokładnie będziemy w niej przechowywać. Jeśli buty, zastanówmy się nad minimalnymi przestrzeniami, które pozwolą nam umieszczać poszczególne pary. Jeśli głównym celem posiadania szafy wnękowej jest przechowywanie odzieży, oszacujmy liczbę ubrań, które powinny wisieć na wieszakach, oraz te, które dobrze sprawdzą się przechowywane na półkach. Taki research sprawi, że dalsze projektowanie szafy wnękowej będzie prostsze, niż mogłoby się wydawać.

Źródło grafiki: homify.pl/katalogi-inspiracji/10302/10-pomyslow-na-wyjatkowa-szafe

Multifunkcjonalność szafy wnękowej

Szafa wnękowa umiejscowiona w przedpokoju często pełni funkcję mini-magazynu. Podczas projektowania jej wnętrza, weźmy pod uwagę ewentualną możliwość przechowywania innych rzeczy codziennego użytku, takich jak odkurzacz, deska do prasowania czy suszarka do odzieży. Są to przedmioty o dużych i często nieforemnych gabarytach – warto uwzględnić ich rozmiary i przeznaczyć część szafy na przedmioty gospodarcze. Jeśli chcemy w takiej szafie przechowywać zgrzewki wody mineralnej, warto zaplanować ich umiejscowienie na samym dole – udźwig półki może być niewystarczający na taki „kaliber”.

Źródło grafiki: ikea.com

Dobrze zaprojektowana szafa powinna mieć dostosowane poszczególne przestrzenie do naszych rzeczy. Pamiętajmy, że płaszcze i sukienki potrzebują więcej miejsca między poszczególnymi segmentami, niż koszule. Analogicznie, buty zimowe zajmują więcej przestrzeni niż letnie tenisówki. Starajmy się patrzeć globalnie i w miarę możliwości przemyśleć możliwe scenariusze, np. w zależności od pory roku.

Jakie drzwi do szafy wnękowej wybrać?

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi przesuwnych. Ich atutem jest oszczędność miejsca – głównie w sytuacji, kiedy szafę „otwieramy”. W przypadku klasycznych drzwi skrzydłowych musimy uwzględnić miejsce na otwieranie poszczególnych frontów. Drzwi przesuwne mają jednak pewne wady. Nie możemy uzyskać pełnego dostępu do wnętrza mebla – zawsze któryś z frontów będzie zasłaniać wnętrze naszej szafy wnękowej. Świetną alternatywą może okazać się zastosowanie zasłon jako drzwi do szafy. Zasłony zakryją całe wnętrze szafy, poprawią walory akustyczne pomieszczenia, a przy tym w każdej chwili będziemy mogli uzyskać pełny dostęp do wnętrza szafy.

Podsumowanie

Projektowanie szafy wnękowej nie musi być trudnym zadaniem. Kluczowe jest określenie swoich potrzeb, a następie dostosowanie wnętrza szafy do indywidualnych preferencji. Nie trzymajmy się utartych schematów! Jeśli uznamy, że nietypowe rozwiązania sprawią, że nasza szafa wnękowa stanie się bardziej funkcjonalna – droga wolna :).