Zasłony balckout, dimout, czy bez zaciemnienia? Jakie wybrać?

Zawartość wpisu / Spis treści

Szukając tkanin na nasze przyszłe zasłony, jesteśmy zasypywani określeniami Balckout, Dimout, Jacquard, Velvet i tak dalej. Wynika to zwyczajnie z tego iż tkaniny, które dostępne są wielu firmach zarówno jak i w naszej, pochodzą dosłownie z całego świata. Począwszy od Chin kończąc na USA, wszędzie do komunikacji korzystamy z języka angielskiego🤠Dlaego też, w żargonie branżowym bardzo popularne są angielskie odpowiedniki polskich słów takich jak na przykład balckout~zaciemniająca. Dzisiaj jednak nie będziemy bawić się w etymologów, a skupimy się na tym co określone typy tkanin realnie nam dają😎

Zasłony Blackout

Blackout czyli zaciemniające (w 100%). Bardzo często będziecie mogli się spotkać u innych firm z określeniem 60%, 80% blackout. Oznacza to tylko że balckout balackoutowi nie równy, a i pieniądze nie te same. Zdecydowanie musimy was na to uczulić! Tkaniny te dzielą się na 2 typy, powlekane i tkane. Powlekane, posiadają specjalną, sylikonową bądź gumową powłokę, która blokuje światło. Tkane za to, wykonywane są technika, która nie pozostawia żadnych przerw między wątkiem a osnową. Zasłony z tkaniny blackout stosujemy głównie do bardzo nasłonecznionych okien i tam gdzie zależy nam na całkowitym zaciemnieniu. Do mniej nasłonecznionych okien, zastosujemy równie efektowne tkaniny dimout, ale o nich za chwilę. 

Zasłony dimout 

Dimout, czyli przyciemniające (w ok 80%). Są to tkaniny uniwersalne. Idealnie sprawdza się zarówno w salonie jak i w sypialni. Dzięki nim, o poranku wstając z naszego łóżka, nie jesteśmy narażeni na potknięcie się o przedmioty leżące na podłodze. Jest tak, ponieważ gdy tylko promienie porannego słońca zaczną uderzać w nasze okna, zasłony wpuszczą ok 20% tego światła, które pozwoli nam w przyjemnym półmroku przywitać nowy dzień. Efekt dużego przyciemnienia możemy także uzyskać, gdy zwykłą tkaninę zasłonową podszyjemy podszewką. 

Zasłony wykonane z „Zwykłej” tkaniny dekoracyjnej lub Jacquardowej

Kiedy nie potrzebne jest nam zaciemnienie i liczy się tylko dla nas efekt, który we wnętrzach będą tworzyły zasłony, możemy śmiało postawić na tkaniny dekoracyjne. Posiadają one dużo bardziej bogate wzornictwo, niż tkaniny o właściwościach zaciemniających, ale ich cena nieznacznie odbiega od powyższych. Są one za to nieporównywalnie dobrym w stosunku do zasłon backout, dla nas, dekoratorów, miejscem do czystego pokazania swoich umiejętności.

Podsumowując, aby wybrać odpowiednią tkaninę na zasłony, musimy w pierwszej kolejności wiedzieć, czego właściwie oczekujemy od zasłon w danym pomieszczeniu. Dzięki temu, w naszym budżecie remontowym, może pozostać sporo pieniędzy, a efekt końcowy z pewnością będzie nas zachwycał każdego dnia.